YAZILARIMIZ

Dijital Medya Reklamları İle İlk Sırada Siz Olun.

Youtube Yeni Reklam Araçları

youtube-yeni-reklam-araclari

Google, yükselen video trendini desteklemek için YouTube’a özel dört yeni araç yayınladığını açıkladı.

Google, Youtube için tanıttığı yeni reklam araçlarıyla reklam verenlerin dikkatini çekerek video reklamlarının önemini vurgulamaya çalışıyor. Reklamların günümüz dünyası doğrultusunda dijital mecralara kaydığını ve önemli ölçüde etkili olduğunun farkına toplumumuz hemen hemen vardı. Günümüzde dijital reklam panoları ve TVC reklamlarının dijital altyapılarının gelişimi video dünyasının kapsamında ilerlemektedir. Global araştırma şirketi olan Ipsos, insanların çevrimiçi video reklamlarının televizyon reklamlarıyla karşılaştırıldığında üç kat daha fazla dikkat ettiklerini ortaya koyan araştırmayı gerçekleştirdi. Çevrimiçi video içerik üreticilerinin gözden çıkardıkları reklam harcamaları, sosyal medyada yer alan YouTube videoları için diğer harcamalardan kat ve kat fazla olduğu gözlemleniyor.

CUSTOM AFFİNİTY AUDİENCES

Google arama pazarlamasıyla elde ettiği başarıyı Youtube’a da taşımaya çalışıyor. Geliştirilen model, anahtar kitlelerin mobil cihazlarda kullandığı kampanya modellerine ve bu modellerde belirlenen demografik kitlenin performansına kıyasla %20 daha fazla reklam geri dönüşümü ve %50 daha fazla marka bilinirliği sağlıyor. Şirket, YouTube’da daha alakalı ve kullanışlı sunmak için kullanıcıların Google ekosistemini kullanma şekillerini Genişletilmiş Özel İlgi Alanı Kitleleri’ni kullanarak genişletiyor. Kullanıcıların yaptığı aramaların yanı sıra gittiği yerler ve kullandıkları uygulamalar temel alınarak reklam sunmak artık mümkün.

DİRECTOR MİX

Aynı içeriğin farklı izleyiciler için uyarlanmış farklı sürümlerini yapma sürecini basitleştirmek için tasarlanmış. Sistem, video reklamınızın temel öğelerini (sesli arama, arka plan ve kopya gibi) koyarak hedeflediğiniz tüm kitle segmentlerine uyacak yüzlerce farklı sürüm oluşturarak kitlenizin içeriğe ulaşmasını daha basit hale getirmektedir.

VİDEO AD SEQUENCİNG

Video reklam sıralaması, markaların “zamanla açılan bir reklam deneyimi” yaratmasına olanak tanıyor. AdWords Labs’taki yeni bir özellik, izleyicilerin reklamlara tepki verme şekillerine adapte oluyor ve onları farklı yollarla diğer içeriklere çekmek için içerikleri birbirine bağlamanıza izin veriyor. Örneğin, farkındalığı artıran ve daha sonra, belirli ürün özelliklerini veya ağrı noktası çözümlerini ileten daha uzun noktalarla devam eden tanıtım amaçlı bir reklamla başlıyorsunuz.

MEASURİNG SALES LİFT

Son olarak, Google satışların ölçülmesine yönelik yeni bir global yaklaşım sergiliyor. Bu model Nielsen Eşleştirilmiş Tablo analizine dayanarak coğrafi tabanlı çözüm ve çevrimiçi reklamların çevrimdışı satışlara yönlendirilmesinin hızlı bir yolu olarak ortaya konuluyor.

Birlikte ele alındığında, YouTube bu yeni araç paketinin reklamverenlerin izleyici ilgisini çeken ve kullanışlı reklamlar oluşturmasına yardımcı olacağını umuyor. Böylece, izleyicilerin video deneyimlerini aksatmıyor ve onları zenginleştiriyor olacağız.

Digital Media Specialist
Muhammed Ali ERESER Digital Media Specialist bilgi@medyapamir.com.tr
Yayım Tarihi:10.7.2017